
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 61.887009 mg |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 7 |
| Current Rating | 500 mA |
| Output Voltage | 50 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Ambient Temperature Range High | 105 °C |
| Max Collector Current | 500 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 50 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 50 V |
| Number of Drivers | 7 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.6 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 50 µA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 1530
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31622
Ext.Price$0.31622
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31622 | $0.31622 |
| 10 | $0.28363 | $2.83630 |
| 50 | $0.25440 | $12.72000 |
| 100 | $0.21556 | $21.55600 |
| 500 | $0.18265 | $91.32500 |
| 1000 | $0.17118 | $171.18000 |
| 3000 | $0.16043 | $481.29000 |
